FB_Historie_1992_SC-I (2).jpg

Historie

Volný pád

V lednu 1989 letěl student Fakulty tělesné výchovy a sportu University Karlovy oboru tělesná výchova – biologie, sjezdový lyžař a všestranný sportovec Martin Kovář volným pádem. Kontaktem se zemí došlo k přerušení spojení v míše a nastartovalo se navázání spojení s lidmi, kteří k pohybu ze stejného důvodu potřebovali vozík. Listopad 1989 jej zastihne už opět na půdě fakulty, kde po rehabilitaci v Hrabyni zvedá telefony na stávkovém výboru a následně dokončuje studium jako první absolvent na vozíku.

 

Voda je volnost

Martin chce ve sportu pokračovat dál. Kompletní transverzální míšní léze v oblasti prvního hrudního obratle se syndromem posledních obratlů krčních znamená v překladu kompletně ochrnuté svalstvo trupu a nohou a značně limitovanou pravou ruku. Všechny sporty na vozíku mu připadají jako slabá náhražka za to, co znal jako běhající. Voda se jeví jako vysvobození z celodenního sezení.

 

Alma mater a základna Strahov

Se studentem FTVS UK oboru tělesná výchova a sport se specializací trenérství plavání Janem Nevrklou, vrcholovým plavcem delfínářem se Martin jen letmo zná od roku 1985. Od roku 1991 si spolu chodí příležitostně zaplavat na Strahov a v roce 1992 uspořádají na Strahově první plavecký týdenní kurz pro osoby s míšní lézí po úrazu. Ani jeden neví, co je právě odstartováno.

 

Od Izraele ke Kontaktu

Jan Nevrkla a Milena Vavřičková Dušková prožijí od října 1993 do prosinec 1994 plných 13 měsíců v Izraeli a při svém intenzivním pracovním nasazení zanechají v Centru Ilan v Kiriat Chaim u Haify zřetelnou českou stopu v plaveckém programu a pilotním konceptu moderní gymnastiky pro osoby na vozíku. Množství vjemů, které intenzivní život, práce a cestování po Izraeli přinášejí, přetavují do realizace projektu Kontakt vymyšleného Zdeňkem Škaroupkou v Lize vozíčkářů v Brně. Výjezdy do Rehabilitačních ústavů Kladruby, Hrabyně a Luže Košumberk a navazující týdenní kurzy na Strahově pokládají základy koncepčního programu.

 

Zrod reprezentace

První reprezentační výjezd na ME v Perpignonu iniciuje jedna z účastnic prvních kurzů RNDr. Jarka Mrtková a financuje jej 100 000Kč z odměny za působení v profesionálních cyklistických stájích MUDr. Jan Hnízdil. Sestava Martin Kovář, Tomáš Scharf s trenérem Janem Nevrklou a doktorem Janem Hnízdilem zde zjistí co obnáší klasifikace, že výhodou není předvést aktivně víc než doopravdy dokážu a získá první cenné zkušenosti. Z nominace na paralympiádu v Atlantě 1996 velkoryse ustoupí Jaromír Musil a cesta se otevírá 13leté Kateřině Coufalové a v té době 29letému Martinu Kovářovi. Kateřina získává pro ČR zlato v novém světovém rekordu. České paralympijské plavání činí svoje premiérové zápisy na světovém poli.

 

Zrod organizace a Sydney 2000

V roce 1998 je už Kontaktu Liga vozíčkářů malá. Přípravný výbor Jan Nevrkla, Roman Vojáček a Michaela Žertová Grey zakládají KONTAKT bB. V lednu 2000 na Tři krále je založen sportovní klub SK KONTAKT PRAHA. Kromě již konsolidovaného reprezentačního týmu začínají plavat i děti s vrozeným postižením a formují se základy pravidelné výuky plavání neplavců. Paralympiáda v Sydney je obrovským úspěchem českého plavání. Martin Kovář a Jana Hoffmanová získávají paralympijské zlato, oba ve světovém rekordu. Celkem se plavci z projektu Kontakt postarají o osm medailí a ČR skončí v hodnocení zemí na 13. místě. Ještě před osmi lety jsme na paralympiádě v Barceloně neměli žádného plavce. Jan Nevrkla byl na valné hromadě paralympijského sportu plavání zvolen přesvědčivě do Výkonného výboru IPC Swimming.

 

Sportem do života bez bariér

Spolužák z FTVS UK z oboru fyzioterapie, dnes věhlasný Prof. PaeDr. Pavel Kolář Ph.D., se zasloužil o rozvoj projektu přivedením společnosti Tipsport a.s. k podpoře naší činnosti. V rámci oslav 10. výročí společnosti v roce 2001 byl představen projekt Sportem do života bez bariér zaměřený na mládež a patronem projektu se stal světový atlet roku 2000 Michael Johnson, který na oslavy Tipsportu přiletěl svým tryskáčem. S penězi Tipsportu a především se stabilní podporou Ministerstva práce a sociálních věcí i Ministerstva zdravotnictví jsme začali projekt rozšiřovat a zakládat Střediska v dalších místech v ČR. V roce 2003 jsme začali pořádat jeden z nejúspěšnějších mezinárodních mítinků EUROWAVES s účastí až 28 zemí a 250 plavců. Martin Kovář završil svoji plaveckou kariéru stěží napodobitelným úspěchem – zlatý hattrick v Aténách 2004, tři vítězství na všech kraulových tratích ve třech světových rekordech. Kateřina Coufalová, odchovankyně Slavie Praha a trenérky Daniely Kočovské, získala opět po osmi letech paralympijské zlato.

 

Antické drama

Plavání se ve druhé polovině 90. let a zejména po paralympiádě v Sydney 2000 stalo významným paralympijským sportem. Jan Nevrkla byl od roku 2000 členem exekutivy IPC Swimming, v roce 2002 se stal předsedou Českého svazu tělesně postižených sportovců a členem výkonného grémia Českého paralympijského výboru, v Aténách úspěšně vedl jako šéf mise celou 105 člennou výpravu, která skončila na 12. místě v hodnocení zemí. Ve snaze o profesionalizaci českého paralympismu vystoupil Jan Nevrkla v roce 2004 po paralympiádě v Aténách s návrhem moderní koncepce řízení po sportech a požadavky na standardní uspořádání s valnou hromadou a volbami. Výsledkem bylo, že celý Český svaz tělesně postižených sportovců byl ze struktury Českého paralympijského výboru vyřazen a nahrazen nově založenou asociací v čele s pohodlnými lidmi. Dotace svazu, potažmo plavání byly zastaveny. Od roku 2005 až do dnes je situace nevyřešená. Český svaz tělesně postižených sportovců uspěl u soudů všech instancí včetně Ústavního soudu. Český paralympijský výbor po celou dobu pouze pomáhal na svět jiným organizacím, které měly svaz nahradit, pomlouval a očerňoval klíčové osoby svazu, svaz ze svých struktur buď vylučoval nebo vytvářel „rovné“ podmínky, které svazu znemožňovaly činnost. Přesto jsme plavání i v této pohnuté době udržely nad vodou a bylo to právě zázemí KONTAKTU bB, které to umožnilo. Dnes je dokonce obnovena podpora z Českého svazu tělesně postižených sportovců, byť uspořádání Českého paralympijského výboru je stejně rigidní jako bylo v roce 2004. Jediný rozdíl lze spatřovat v tom, že tehdy jej řídil schopný manažer.

 

Terapie v Kladrubech

Povodně 2002 přinesly vodu i do Karlína, vyplavily Jana Nevrklu z přízemního bytu do Kladrub, kde tak mohl působit jako konzultant při výstavbě areálu pro plavání a hydroterapii. Současně přímo zaváděl metodicky řízené plavání do procesu rehabilitace osob s míšní lézí a jiným těžkým postižením a školil zdejší personál. Jde o jeden z největších průlomů a posunů od stavu úplného zákazu až po oficiální součást terapie.

 

Ze sociálních jistot do nejistoty

V roce 2015 jsme se odregistrovali ze sociální služby, která tvořila do té doby pilíř financování činnosti. Celá etapa od roku 2013 do 2016 byla vzhledem k celému procesu transformace a zúženému personálnímu týmu velmi náročná. Dnes lze říci, že proces transformace je dokončen. V regionech byla činnost ze Středisek přenesena do samostatných sportovních klubů, které jsou dnes již na KONTAKTU bB nezávislé. V Praze těsná spolupráce KONTAKTU bB a SK KONTAKT PRAHA pokračuje. KONTAKT bB zajišťuje pro klub metodické a organizační vedení hlavní činnosti, včetně fundraisingu, prezentace a vedení základní administrativy.

Jak šel čas...

Darujte plavcům, dostanete potvrzení a pozvání na akci, na kterou nezapomenete!

Kalendář
říjen
1234
567891011
12131415161718
1920212223 2425
262728293031
2020

Unikátní metoda Aqua(E)Motion Therapy a její metodická řada KONEV tvůrců Martina Kováře, čtyřnásobného paralympijského vítěze, a trenéra Jana Nevrkly • Plavecká akademie bez bariér v Praze tvořená spoluprací se sportovním klubem SK KONTAKT PRAHA umožňuje pravidelný trénink 140 osobám od 3 do 99 let od lehčích až po nejtěžší postižení • Struktura, koncepce a metodika plavání handicapovaných v ČR • Více než 100 medailí z paralympiád, mistrovství světa a mistrovství Evropy od roku 1995