Prenatální období
1985 Na koleji Kajetánka, v jejím okolí, na Fakultě tělesné výchovy a sportu v Tyršově domě na Malé Straně a v menze FTVS UK ve Všehrdově ulici se poměrně často, ale bez valného zájmu o sebe, navzájem potkávají Jan Nevrkla a Martin Kovář.
1989 Martin Kovář přestal jezdit na lyžích a jednoho dne přijel do menzy na vozíku.
1991 Martin Kovář přesvědčí Jana Nevrklu a začnou spolu chodit do bazénu.
1992 Martin Kovář uspořádá první kurz na Strahově a Jan Nevrkla ho spolu s Milenou Vavřičkovou (Duškovou) vede.
1993 Počátek spolupráce Jana Nevrkly a Romana „Doudyho“ Vojáčka.
1994 Jan Nevrkla a Milena Vavřičková (Dušková) na ročním pobytu v Izraeli učí plavání a moderní gymnastiku tělesně postižené v centru Ilan v Kiriat Haim u Haify; Radka Kučírková, Stáňa Soukupová (Hrachová) a Roman Vojáček drží plavecké kurzy v Čechách v chodu a vedou týdenní pobyty ve Strakonicích a na Strahově.
1995 Program Kontakt se rozjíždí zásluhou Zdeňka Škaroupky pod křídly brněnské Ligy za práva vozíčkářů. Jan Nevrkla objíždí rehabilitační ústavy, kontaktuje čerstvě zlámané muže i ženy, pořádá pro ně na Strahově a ve Strakonicích pobyty s výukou plavání, v Praze se rozbíhá pravidelný intenzivní trénink. Základ budoucího reprezentačního týmu Martin Kovář, Tomáš Scharf s trenérem Janem Nevrklou vyjíždí premiérově na ME v Perpignonu za peníze lékařského doprovodu Jana Hnízdila. Ten se rozhodl takto podpořit nově se rozbíhající program financemi vydělanými lékařským působením u profesionálních cyklistických stájí.
1996 Kovář a Coufalová prvními plaveckými reprezentanty ČR na paralympiádě. Kateřina Coufalová, trénovaná ve Slavii Danielou Kočovskou, první českou plaveckou paralympijskou vítězkou.
1997 Na ME v Badajozu divadelním autobusem Ta Fantastiky – první KONTAKTNÍ medaile z velké soutěže přivážejí Kovář, Kunová a Tunzer; Coufalová mistryní Evropy.
Darujte plavcům, dostanete potvrzení a pozvání na akci, na kterou nezapomenete!