Dětství

1998     Přípravný výbor Jan Nevrkla, Michaela Žertová (Grey) a Roman Vojáček vytvářejí stanovy, název a registraci sdružení. V restauraci U kaskadéra v Praze na Strahově je na první valné hromadě založen KONTAKT bB. První plaveckou medaili z MS získává na Novém Zélandu Milada Kunová a má bronzovou hodnotu. Kateřina Coufalová získává stříbro a Martin Kovář stráví MS v nemocnici.

1999     Roman „Doudy“ Vojáček zakládá středisko v Brně a průkopnicky staví program především na plavání dětí s vrozeným postižením. Kovář a Hoffmanová mistry Evropy v německém Braunschweigu. Titul obhajuje i Coufalová, s medailí se přidává Machala a plavecký vzestup dokládá medaile mužské štafety.

2000     Dvě zlata ze Sydney a sedm medailí navrch k tomu; Kovář a Hoffmanová paralympijskými vítězi, světovými rekordmany, a dohromady získají navrch ještě tři bronzy. Dnes již legendární štafeta Kovář, Kuna, Povýšil, Scharf dohmatává ve strhujícím souboji o dvě desetiny za třetími Brity a o šest vteřin posouvá český rekord. Ve fantastickém kraulovém sprintu přidává bronz Machala, stejnou medaili vydoluje na dvoustovce polohovce skvělým osobním zlepšením Coufalová a stříbro a bronz získají plavci z tehdy mladé a nastupující generace – Lišková a Povýšil.

2001     Michael Johnson, nejlepší světový atlet roku 2000, patronem projektu „Sportem do života bez bariér“, odborným garantem projektu je Doc. Pavel Kolář a hlavním partnerem Tipsport, a.s. Díky projektu zakládáme střediska v Karlových Varech, Českých Budějovicích, Janských Lázních a Jindřichově Hradci. I bez Kováře, který si dává odpočinkový rok, a bez Coufalové, která po paralympiádě v Sydney ohlásí ukončení vrcholového plavání, potvrzujeme na ME ve Stockholmu postavení ve světové špičce. Hoffmanová čtyřnásobnou mistryní Evropy; další tituly přidávají nová členka týmu Běla Hlaváčková, trénovaná v Náchodě Romanem Haklem, a ženská polohová štafeta, která v sestavě Hoffmanová, Hrozná, Hlaváčková, Kunová dokáže porazit štafety plaveckých velmocí z Velké Británie a Německa – zlato ve finiši uhájí po mateřské dovolené se navrátivší Milada Kunová.

2002     KONTAKT bB přichází do Ostravy. Realizujeme program pro 500 osob ročně. Na MS v Argentině získává Kovář dva tituly, Hlaváčková jeden a mužská kraulová štafeta si doplave pro stříbro, což je dodnes největší týmový úspěch českého paralympijského sportu.

2003     KONTAKT bB přichází do Kladrub – plavání se stává součástí rehabilitačního procesu a ve srovnání se začátky působení v polovině 90. let, kdy voda pro para- a kvadruplegika byla tabu, se jedná o velký průlom a velké dílo KONTAKU bB. Zbyněk Švehla – první Evropan v cíli havajského Ironmana; v Brně pořádáme za účasti 28 zemí první „Evropské vlny“ – EUROWAVES – jako náhradu nekonaného ME.

DALŠÍ OBDOBÍ

Darujte plavcům, dostanete potvrzení a pozvání na akci, na kterou nezapomenete!

Kalendář
leden
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
2021

Unikátní metoda Aqua(E)Motion Therapy a její metodická řada KONEV tvůrců Martina Kováře, čtyřnásobného paralympijského vítěze, a trenéra Jana Nevrkly • Plavecká akademie bez bariér v Praze tvořená spoluprací se sportovním klubem SK KONTAKT PRAHA umožňuje pravidelný trénink 140 osobám od 3 do 99 let od lehčích až po nejtěžší postižení • Struktura, koncepce a metodika plavání handicapovaných v ČR • Více než 100 medailí z paralympiád, mistrovství světa a mistrovství Evropy od roku 1995