647.jpg

MS Montreal 2013

Dvacet let plyne voda v řece Otavě kolem plaveckého areálu STARZ Na Křemelce a přesně tak dlouhou dobu v tamější padesátce léto co léto plavou plavci, na kterých handicap ve vodě ani nepoznáte.

KONTAKT bB uspořádal ve Strakonicích již XXI. ročník kempu nazvaného Plavecké léto a letos jím ve třech turnusech proplavalo opět více než stovka plavců. „O akci je každoročně velký zájem převyšující naše kapacitní možnosti, takže plavci jsou na základě kritérií nominováni jednotlivými středisky KONTAKTU bB (pozn.  Praha, Brno, Karlovy Vary, České Budějovice). Na každém týdnu musíme poskládat dobře fungující tým z 55 plavců a 30 osob personálu, z nichž dvacítku tvoří dobrovolníci. Dvakrát denně mají plavci řízený plavecký trénink, cvičení s hudbou a jógu. Pro personál je třítýdenní pobyt ve Strakonicích intenzivním školením v praxi a pro všechny je to především léto nabité zážitky,“ shrnuje činnost KONTAKTU bB ve Strakonicích koordinátorka akce Monika Violová.
Mezi více než stovkou plavců, kteří usilují především o svá osobní zlepšení byli i čtyři plavci, kteří se mohou měřit se světovou špičkou. Pro Kateřinu Liškovou, Vojtu Fraňka, Tomáše Hlavinku a Janu Beruškovou je strakonický kemp závěrečnou přípravou na Mistrovství světa v Montrealu, které proběhne od 12. do 18. srpna. „Je to po sedmi létech poprvé, kdy budou plavci Českého svazu tělesně postižených sportovců a KONTAKTU bB připuštěni Českým paralympijským výborem na vrcholnou soutěž. Za tu dobu se mnohé změnilo, sport ustoupil více do pozadí a v popředí našeho zájmu je 300 plavců ze čtyřech středisek KONTAKTU bB, z nichž většina mezinárodní sportovní ambice nemá. Tato cesta na Mistrovství světa je pro mě přesto srdeční záležitost neboť zejména Kateřina Lišková a Vojtěch Franěk přišli v uplynulých 7 letech o dvě paralympiády, dvě Mistrovství světa a jedno mistrovství Evropy. Přesto všechno vydrželi a udrželi si vysokou výkonnost a Kateřina Lišková má šanci bojovat o medaili“, hodnotí šance reprezentační skupiny Jan Nevrkla, předseda sdružení reprezentační trenér.
Od poloviny 90. let sbírali plavci KONTAKTU bB a Českého svazu tělesně postižených sportovců medaile a finálová umístění na světových soutěžích. V roce 2006 přijeli s úctyhodnou medailovou sbírkou z Mistrovství světa v Durbanu. Od té doby nic. Ne snad, že by tak rapidně poklesla jejich výkonnost, ale od roku 2006 nebyli Českým paralympijským výborem připuštěni na žádný vrcholný start. Letos se to změní. Po dlouhých letech sporů jim Český paralympijský výbor již nemůže bránit v účasti a cesta na Mistrovství světa v Montrealu je ,,pouze“ záležitostí splnění kritérií IPS Swimming (Mezinárodní paralympijský výbor pro plavání) a financí. Kritéria splnili čtyři plavci a s nimi pojedou dva trenéři. Řeč je o plavcích Českého svazu tělesně postižených sportovců, kteří se připravují v Plavecké akademii bez bariér KONTAKTU bB. Hlavní protagonistkou sportovců, kteří po celou dobu sporu nevyměnili dres a setrvali na svých postojích i za cenu osobní újmy je Kateřina Lišková. Třiatřicetiletá plavkyně získala stříbro již na paralympiádě v Sydney 2000. Od té doby je na světové špičce a ani sedm let zákazu na tom nic nezměnilo. Do Montrealu jede jako druhá žena světových tabulek na 50m znak třídy S5.Jednoznačným cílem je medaile a po sedmi letech by to byla krásná satisfakce. Spolu s ní se ve strakonické padesátce na akci XXI. Plavecké léto připravovali do Montrealu i Vojtěch Franěk, Jana Berušková a Tomáš Hlavinka.
,,Pro mě to budou první velké závody, takže to bude obrovská zkušenost a jsem ráda, že tam jedu s plavci, kteří jsou mými vzory,“ takto sděluje pocity Jana Berušková.
Velkou výzvou jsou závody pro Tomáše Hlavinku, který se k účasti vyjádřil následovně: ,,V posledních letech jsem z důvodu zdravotních problémů moc ambice neměl, podařilo se mi je však překonat a mistrovství světa je pro mě velká motivace se po sedmi letech vrátit na špičkovou úroveň. Proto se do Montrealu určitě těším. Budu se snažit zaplavat co nejlépe a chtěl bych se dostat do finále.“

 

Živé vysílání Mistrovství světa v plavání z Montrealu

MS Montreal, neděle 11. 8. - Čas před prvním startem

MS Montreal, pondělí 12. 8. - Závody, Den 1. - Den protestantismu aneb tak nám přišlápli Berušku

MS Montreal, úterý 13. 8. - Závody, Den 2. - Liška na rozjezdu

MS Montreal, středa 14. 8. - Závody, Den 3. - Sedmiletá Liška Stříbrná

MS Montreal, čtvrtek 15. 8. - Závody, Den 4. - Na výletě

MS Montreal, pátek 16. 8. - Závody, Den 5. - Vojta Rekordní

MS Montreal, sobota 17. 8. - Závody, Den 6. - Lišky závěr

MS Montreal, neděle 18. 8. - Závody, Den 7. - Hlávkův come back

Unikátní metoda Aqua(E)Motion Therapy a její metodická řada KONEV tvůrců Martina Kováře, čtyřnásobného paralympijského vítěze, a trenéra Jana Nevrkly • Plavecká akademie bez bariér v Praze tvořená spoluprací se sportovním klubem SK KONTAKT PRAHA umožňuje pravidelný trénink 140 osobám od 3 do 99 let od lehčích až po nejtěžší postižení • Struktura, koncepce a metodika plavání handicapovaných v ČR • Více než 100 medailí z paralympiád, mistrovství světa a mistrovství Evropy od roku 1995