
Kurz pro studenty fyzioterapie 3. lékařské fakulty UK 2017
Třetí lednový týden absolvovali studenti 3. lékařské fakulty UK obor fyzioterapie školení v oblasti sportu zdravotně postižených. Metodickou plaveckou řadu KONEV přednášel její tvůrce a šéftrenér KONTAKTU bB – Plavecké akademie bez bariér Jan Nevrkla, který ji v Izraeli neokoukal, ale v Izraeli položil její pevné základyJ. Plaveckou klasifikaci přednesl Štěpán Cagaň, trenér a sportovní koordinátor Plavecké akademie bez bariér. Systém sportu zdravotně postižených představila Radka Kučírková, předsedkyně Českého svazu tělesně postižených sportovců (ČSTPS) a sportovního klubu SK KONTAKT PRAHA. Na bazéně při praktické výuce se studenti seznámili s Martinem Kovářem, čtyřnásobným paralympijským vítězem a spoluautorem plavecké metodické řady, od kterého se celý plavecký program KONTAKTU bB odvinul.
Součástí kurzu byla i návštěva tréninku ragby vozíčkářů v rámci sportovního klubu Prague Robots. Ragby představil studentům David Lukeš, předseda Českého ragbyového svazu vozíčkářů. Studenti si vyzkoušeli ragbyové sportovní vozíky a po úvodní části tréninku se zapojili aktivně do strečinkové části s hráči.
Na besedách se studenti seznámili s plavcem Víťou Šaškem, který byl členem reprezentace ČSTPS na ME na Madeiře a představil svůj pohled na sportovní přípravu a celý program KONTAKTU bB . Triatlon kategorie „Physically Challenged“ prezentovala osoba nejpovolanější - Zbyněk Švehla, který jako první Evropan na vozíku dokončil nejtěžší závod „železných mužů“ -Ironmana na Havaji. Plavkyně Jana Berušková představila studentům svůj druhý sport - para-jezdectví.
„Spolupráci s 3. lékařskou fakultou UK považujeme za velmi přínosnou. Pro plavce je zapojení studentů do výuky a jejich zájem vítaným zpestřením a oživením celoročního nasazení. Obklopeni mladými studenty pookřejí naši plavci i v lednu. Pro nás je kurz výbornou možností představit studentům praxi s lidmi s postižením in natura. Jsme vždy rádi, když někoho z účastníků kurzu náš program zaujme a zapojí se jako plavečtí instruktoři“ komentuje Jan Nevrkla, zakladatel plaveckého programu pro osoby s tělesným postižením a ředitel KONTAKTU bB.
Za vše si dovolujeme citovat z odpovědí studentů na dotaz „Co se vám na kurzu líbilo nejvíce?“:
„že jsme se mohli naučit základy plavání a vyzkoušet si práci s handicapovanými ve vodě“
„lidský přístup k plavcům i studentům a možnost setkat se se sportovci“
„všechno, praktické plavání, ukázka ragby, povídání se sportovci, otevřenost“
Darujte plavcům, dostanete potvrzení a pozvání na akci, na kterou nezapomenete!