Jakub Radechovský

Pobytová akce č. 93, Praha, jaro 2006 


Jmenuji se Kuba Radechovský a je mi 25 let. V roce 2002 jsem byl jako spolujezdec v autě, které mělo na nechráněném železničním přejezdu v Karlových Varech nehodu s projíždějícím rychlíkem. Po nehodě jsem byl upoután na invalidní vozík. V létě 2003 jsem začal chodit dvakrát týdně na plavání s karlovarským KONTAKTEM bB. Na podzim roku 2003 mi přišla pozvánka na podzimní týdenní plavecký pobyt. O tom,  že bych na něj jel jsem ani nepřemýšlel! 

Na plavání jsem chodil dál, na jaře 2004 mi přišel dopis, který mě zase zval na kurz do Prahy. Řekli jsme si, že možná až na tom budu lépe, bych mohl jet. Snad?! Další pozvánka mi přišla na podzim. Slíbil jsem si, že na jaře 2005 určitě pojedu. 

Přišlo jaro 2005 a s ním přišel i dopis. – Plavání je dobrý a asi už bych na to měl, ale jak se najím, umyju, dojdu si na záchod? mluvil ze mě strach z neznámého. Nejel jsem, ale přísahal jsem si,  že na podzim se určitě zúčastním. 

Hádejte kdo mi napsal na podzim? Správně, KONTAKT bB. Myslíte si, že už jsem jel? Děkuji Vám za důvěru ve mně vloženou, ale musím Vás zklamat, opět jsem se neodvážil. Už ani nevím, jakou výmluvu jsem si vymyslel. Byl jsem plný pochyb, jet či nejet? Varské vodní krotitelky mé obavy vyvracely, stejně tak můj fyzioterapeut, sestřička z domácí péče, kamarádi i maminka. Jednou to zkusit musím, tak já teda pojedu, řekl jsem, ale dobrý pocit jsem z toho neměl. 

Na kurz jsem konečně odjel v květnu 2006. Nyní lituji, že už jsem nejezdil od začátku. Kontakt s ostatními spolupostiženými byl dobrou zkušeností, dozvěděl jsem se spoustu užitečných věcí a taky mě to povzbudilo, popostrčilo. 

V pokojích s maximálně třemi různě postiženými (choďáci, vozíčkáři) bydlí vždy jeden asistent, kterému můžete říct o všechno. A i ostatní asistenti pomáhají s úplnou samozřejmostí. Všichni byli úžasní a našel jsem mezi nimi kamarády. Vím, že jejich jména neřeknou nic potenciálním zájemcům o kurz, ale dovolte, abych jich jmenoval aspoň pár: Pepa s kytarou, krátkovlasá Martina, Pája Pavlína, Jarda, Krystýna, Milka… a takhle bych mohl pokračovat dál a dál. 

Aktivit bylo, že jsem se za týden nestačil ani chvilku nudit (2x denně plavání, počítače, tělocvična, kino, ZOO, bowling a nebo se šlo pokecat do hospody). 

Můj stav se pomalinku ale jistě zlepšuje, už docela chodím, není to jen díky plavání, ale třeba první kroky jsem udělal ve vodě. S vodou je spojeno i získávání stability, prohloubení dýchání a orientace v neznámém prostředí. 

Všem váhajícím vřele doporučuji: Zkuste to jednou a už budete chtít jezdit pořád! Možná se i potkáme… 
 

Jakub Radechovský                
účastník kurzu 93. v sérii úvodních kurzů v roce 2006

Darujte plavcům, dostanete potvrzení a pozvání na akci, na kterou nezapomenete!

Kalendář
srpen
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
2020

Unikátní metoda Aqua(E)Motion Therapy a její metodická řada KONEV tvůrců Martina Kováře, čtyřnásobného paralympijského vítěze, a trenéra Jana Nevrkly • Plavecká akademie bez bariér v Praze tvořená spoluprací se sportovním klubem SK KONTAKT PRAHA umožňuje pravidelný trénink 140 osobám od 3 do 99 let od lehčích až po nejtěžší postižení • Struktura, koncepce a metodika plavání handicapovaných v ČR • Více než 100 medailí z paralympiád, mistrovství světa a mistrovství Evropy od roku 1995