Jiří Belada

Pobytová akce č. 78, Praha,  květen 2003 


  Ve dnech 22.6. – 28. 6. 2003 se v Praze konal kurz výuky plavání a práce na počítači, který pořádalo občanské sdružení pro studium, rehabilitaci a sport bez bariér - KONTAKT bB. 
  Na počátku vzniku tohoto příspěvku o jeho průběhu byla nejistota, jaká forma by nejlépe přiblížila jeho atmosféru. Nemohu se omezit na pouhé konstatování, že to byl krásný týden, pro nějž byl zvolen velmi bohatý a pestrý program, ze kterého si všichni účastníci mohli hodně pozitivního odnést do dalších všedních dnů. Toto konstatování by třeba mohlo stačit cestovním kancelářím pořádajícím „podobnou“ akci, ale v tomto případě by to význam tohoto setkání příliš snižovalo. Protože nemělo jít jen o báječně strávenou dovolenou, ale o uvědomění si něčeho mnohem hlubšího. Báječný program nebyl tím hlavním kladem, a jen skvěle podbarvoval celkového ducha celé akce, z níž si všichni účastníci mohli odnést hlavně poučení do dalších všedních dnů, jak by se mělo na sobě pracovat, aby se vyskytující se problémy nesrážely člověka na kolena a měl sílu jim čelit. Přinesl totiž nadstandard v lidských vztazích, který nezávisí na prostředí, a který z důvodu své existence má schopnost existovat průběžně kdykoli a kdekoli bez jakýchkoli omezení. Po čase, kdy už třeba tyto čerstvé zážitky nebudou tak zřetelné jako nyní, však zůstane něco podstatnějšího. A tím je vztah člověka k podstatě lidství, tedy napojení se na problémy člověka, jako na vlastně „neexistující“ problém, který by se mohl leckde jinde zdát neřešitelným. Nezávisle na tom, v jakém prostředí nějaká akce probíhá či neprobíhá-li vůbec. Vytvoření atmosféry štěstí, radosti a pohody, v níž si člověk ani neuvědomuje, že něco není možné. A přesvědčení o tom, že žít šťastný život není vůbec záležitostí pouze něčeho mimořádného a těžko dosažitelného, ale něčeho úplně prostého. Něčeho, co dřímá uvnitř každého z nás, a je jen třeba to v sobě probudit a tím i přirozeně přenášet dál na okolí vůbec. A to se všem zainteresovaným dušičkám podařilo beze zbytku. 
  A nyní už jen zbývá to nejdůležitější. Pracovat na sobě a mobilizovat své síly, aby život šel dál a kvalitněji a tím podpořit úsilí všech těch, jejichž posláním je vkládat do druhého tuto sílu. A tím je vlastně odměnit. 
  A tak jsme se po tomto báječném týdnu, naplněného pocitem jednoty, upřímnosti a sounáležitostí, rozloučili a odebrali domů, někdo poprvé, někdo už poněkolikáté obohacen o tento poklad, který vede k celkovému uzdravení. Za to patří všem, kteří se o toto báječné setkání přičinili, upřímný dík.
Jiří Belada                 
účastník kurzu č. 78 v sérii nováčkovských z roku 2003, 
absolvent ČVUT - fakulty strojní, dnes stálý plavec v programu KONTAKTU bB
 

Darujte plavcům, dostanete potvrzení a pozvání na akci, na kterou nezapomenete!

Kalendář
srpen
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
2020

Unikátní metoda Aqua(E)Motion Therapy a její metodická řada KONEV tvůrců Martina Kováře, čtyřnásobného paralympijského vítěze, a trenéra Jana Nevrkly • Plavecká akademie bez bariér v Praze tvořená spoluprací se sportovním klubem SK KONTAKT PRAHA umožňuje pravidelný trénink 140 osobám od 3 do 99 let od lehčích až po nejtěžší postižení • Struktura, koncepce a metodika plavání handicapovaných v ČR • Více než 100 medailí z paralympiád, mistrovství světa a mistrovství Evropy od roku 1995