Klasifikace

Co je klasifikace a co znamenají klasifikační třídy?

Jedná se o proces, při kterém je plavci udělena klasifikační třída a status.

U plavců s tělesným postižením jde o třídy 1 až 10, u plavců se zrakovým postižením třídy 11 až 13 a u plavců s mentálním postižením třída 14. Nižší třída odpovídá těžšímu postižení. Plavci je udělena jedna třída pro motýlek, znak a volný způsob (S), jedna pro prsa (SB) a jedna pro polohový závod (SM). Výsledkem klasifikace je např. NC S5 / SB4 / SM5 - tedy národní klasifikace, potvrzená motýlek, znak, VZ a PZ 5, prsa 4.

Rozeznáváme 2 úrovně klasifikací:

Národní klasifikace

Je nezbytná pro start v oficiálním závodě ČP a všech mezinárodních závodů s výjimkou (ME, MS, PH). Národní klasifikace probíhá stejným způsobem jako mezinárodní.

Plavci je mimo třídy přidělen také status:

Status NN (national new) - je plavci přidělen na základě lékařské zprávy nebo v případě evidentního rozsahu postižení; nejedná se o plnohodnotnou klasifikaci, ale pro start v hlavní soutěži závodů ČP je dostačující.

Status NR (national review) - je plavci přidělen na základě řádné klasifikace v případě, že není plnoletý, nebo jeho postižení je diagnostikováno jako progresivní; k tomuto statusu je přidělen i rok, do kterého klasifikace platí - poté se klasifikační proces opakuje.

Status NC (national confirmed) - získává plavec po řádné klasifikaci a je platná po celou kariéru (pokud nedojde ke změně stavu např. v důsledku operace).

Podmínky získání národní klasifikace.

Mezinárodní klasifikace

Je nezbytná pro strat na ME, MS, PH. Provádějí ji zahraniční klasifikátoři z pravidla při mezinárodních plaveckých závodech.

Plavci je mimo třídy přidělen také status:

Status N (new) - získá automaticky každý plavec, který je přihlášen do IPC Licensing Programme, ovšem pro start na ME, MS a PH nestačí.

Status R (review) - získává plavec po řádné klasifikaci v případě, že není plnoletý, nebo jeho postižení je diagnostikováno jako progresivní; k tomuto statusu je přidělen i rok, do kterého klasifikace platí - poté se klasifikační proces opakuje; plavec s tímto statusem může startovat ve všech závodech.

Status C (confirmed) - získává plavec po řádné klasifikaci a je platná po celou kariéru (pokud nedojde ke změně stavu v důsledku např. operace); plavec s tímto statusem může startovat ve všech závodech.

Veškeré informace o klasifikacích naleznete na stránkách World Para Swimming.

Podmínky a informace k získání mezinárodní klasifikace.

IPC Licensing Programme

Pro zařazení dosažených výkonů do světového žebříčku, pro možnost plnění kvalifikačních limitů na ME, MS a PH a pro přihlášení na mezinárodní klasifikaci, musí být plavec přihlášen do IPC LP pro příslušný rok. Do IPC LP přihlašuje plavce Český paralympijský výbor na popud jeho trenéra. Licence je vždy platná na jeden rok. Plavec musí být starší jedenácti let.

Aktuální seznam licencovaných plavců naleznete v databázi SDMS (Sport Data Management System) na webu IPC. Detailní informace pro zařazení do IPC LP naleznete v záložce Mezinárodní klasifikace.


Přiložené soubory

Darujte plavcům, dostanete potvrzení a pozvání na akci, na kterou nezapomenete!

Kalendář
leden
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
2021

Unikátní metoda Aqua(E)Motion Therapy a její metodická řada KONEV tvůrců Martina Kováře, čtyřnásobného paralympijského vítěze, a trenéra Jana Nevrkly • Plavecká akademie bez bariér v Praze tvořená spoluprací se sportovním klubem SK KONTAKT PRAHA umožňuje pravidelný trénink 140 osobám od 3 do 99 let od lehčích až po nejtěžší postižení • Struktura, koncepce a metodika plavání handicapovaných v ČR • Více než 100 medailí z paralympiád, mistrovství světa a mistrovství Evropy od roku 1995