Lukáš Kroupa

Pobytová akce Svítání, Svitavy 2010

Voda – jeden z nejdůležitějších přírodních činitelů na planetě Zemi. Uspokojuje naše potřeby a touhy, a to od potřeby přežití až k různým vodním radovánkám.

Jedny takové radovánky se konaly poslední únorový víkend ve Svitavách. Jak již je na plaveckých soustředěních KONTAKTU bB zvykem, čekal nás nabitý program. Hlavním útočištěm nám byl internát Obchodní akademie. Hlavním bodem programu byl plavecký trénink, který byl zaměřen na vytrvalost. Já osobně měl na konci týdne v rukách několik kilometrů a díky svému dlouholetému působení v KONTAKTU musím přiznat, že tréninky se pro dlouholeté plavce stávají náročnější a pokládají nám stále nové překážky a podněty ke zlepšování. A to je možná to kouzlo, které se pro nás stává potřebou – stále překonávat sám sebe.

Soustředění nám ovšem nenabídlo jen tvrdé tréninkové dávky, ale také zajímavý doprovodný program, který byl tentokráte zaměřený na ekologii, což všem účastníkům umožnilo podívat se na funkci a důležitost vody a vůbec všech základních složek životního prostředí trochu z jiného pohledu. Vyzkoušeli jsme si třídit odpad, zasadit květiny, obstarat si potravu vlastními silami. Což podle mého názoru bylo velmi netradiční a zajímavé. Mě asi nejvíce zůstane v paměti osobité vyprávění našeho dvorního fotografa a grafika Vítka Franty o své cestě do Indie. Vše samozřejmě bylo doprovázeno fotografiemi. Dozvěděli jsme se například o veliké vstřícnosti místních obyvatel nebo o jejich špatných hygienických návycích.

Středeční odpoledne bylo ve znamení „plaveckého klidu“ a tak jsme všichni vyrazili na bowling, který bývá každý rok velmi příjemným zpestřením programu. Celý týden vždy zakončují plavecké závody, jejichž hlavním smyslem je předvedení toho, co jsme se za týden naučili. Co se týče volby plaveckých disciplín, každý si mohl vyzkoušet jinou disciplínu, než tu kterou plave na závodech Českého poháru. Zažil jsem tak vlastní premiéru disciplíny 150 m polohový závod, což po týdenním naplňování tréninkového plánu byl náročný úkol, který jsem dle svých možností snad zvládl. Je ovšem co zlepšovat. Odpoledne jsme se vydali na ukázku dalšího sportu, tentokráte florbalu v podání vozíčkářů, je to velice zajímavý kolektivní sport a já sám se byl na něm již několikrát podívat, takže jsem věděl, co mě čeká. Mohli jsme si to také sami vyzkoušet. Velmi se mi zalíbil sportovní vozík, a to z důvodu jeho lehké ovladatelnosti, větší stability. Člověk tak mohl dosáhnout větší rychlosti s menším úsilím. Co mi ještě zůstane v paměti z letošního svitavského týdne? Například sledování hokejového zápasu Česko – Rusko na Olympijských hrách a s ním spojené kolektivní fandění většiny účastníků nebo nalakované nehty, a to i u mužské části díky „hlavnímu manikérovi“, asistentovi Petrovi.

Myslím, že všichni si z tohoto týdne odnesli mnoho zážitků a hlavně možnost vidět se a setkat  s novými nebo již známými členy velké rodiny KONTAKTU bB. Tohle všechno bychom ovšem nezažili bez obětavé práce všech pracovníků a dobrovolníků. Za což jim patří velký dík a uznání.

Darujte plavcům, dostanete potvrzení a pozvání na akci, na kterou nezapomenete!

Kalendář
srpen
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
2020

Unikátní metoda Aqua(E)Motion Therapy a její metodická řada KONEV tvůrců Martina Kováře, čtyřnásobného paralympijského vítěze, a trenéra Jana Nevrkly • Plavecká akademie bez bariér v Praze tvořená spoluprací se sportovním klubem SK KONTAKT PRAHA umožňuje pravidelný trénink 140 osobám od 3 do 99 let od lehčích až po nejtěžší postižení • Struktura, koncepce a metodika plavání handicapovaných v ČR • Více než 100 medailí z paralympiád, mistrovství světa a mistrovství Evropy od roku 1995