Mistrovství ČR

Představení závodu:

Mistrovství České republiky v plavání tělesně postižených připravují občanské sdružení KONTAKT bB - Plavecká akademie bez bariér a SK KONTAKT BRNO z pověření Českého svazu tělesně postižených sportovců. Závod je v pořadí druhým závodem série Českého poháru 2010 tělesně postižených plavců a je otevřený též plavcům se zrakovým postižením. Celkem se třech závodních půldnů účastní okolo stovky závodníků, na mladé začínající plavce čekají vložené rozplavby.

Pořádání mistrovství má dlouhou tradici - první ročník se uskutečnil v roce 1996 nedlouho po paralympiádě v Atlantě, která byla pro české plavání zásadním mezníkem. Poprvé se na ni čeští plavci kvalifikovali, poprvé na ni odjeli a dvojice plavců Martin Kovář a Kateřina Coufalová zaznamenala 5 finálových účastí a zisk jedné zlaté medaile ve světovém rekordu. O zlato se postarala nejmladší účastnice her, třináctiletá Kateřina Coufalová. Od té doby se rozvíjelo naše plavání a rostl nejen počet medailí z paralympiád, ale i počet účastníků mistrovství. Od roku 2003 se závod začal prolínat s mítinkem EUROWAVES, který se velmi rychle zařadil mezi elitní evropské mítinky a získal vysoké renomé. V roce 2010 se uskutečnilo mistrovství ČR bez přídomku EUROWAVES díky dění v  Českém paralympijském výboru, který nepřeje aktivitám, které sám nepořádá.

XXII. MISTROVSTVÍ ČR 2017

Unikátní projekt plavání tělesně postižených • 300 lidí s tělesným postižením zapojených každoročně do programu • Plave se ve střediscích Praha, Brno, Karlovy Vary a v KONTAKTU České Budějovice, který je od roku 2014 samostatným subjektem •  Díky školicímu programu KONTAKTU bB plavou tělesně postižení i v dalších osmi místech v ČR • 1000 plavců s tělesným postižením se naučilo plavat díky metodické řadě KONEV vytvořené zakladateli programu, čtyřnásobným paralympijským vítězem Martinem Kovářem a jeho trenérem Janem Nevrklou•