760.jpg

MS Glasgow 2015

Mistrovství světa IPC Swimming v Glasgow 2015 je hlavním kvalifikačním závodem na PH v Rio de Janeiru. Plavci musí splnit vedle limitů MQS (minimum qualyfying standards) či MET (minimum entry time), které stanovuje IPC Swimming, také limity stanovené ČPV, tedy být na MS do 8. resp. do 16. místa v první polovině startovního pole.

Ze sportovních klubů Plavecké akademie bez bariér KONTAKTU bB budou na  MS reprezentovat:

Tomáš Hlavinka (SK KONTAKT PRAHA) - 50m prsa

Vendy Dušková  (SK KONTAKT KARLOVY VARY) - 50, 100 a 400m VZ, 100m znak, 100m prsa a 200m PZ

Oficiální stránky mistrovství naleznete ZDE

 

Výsledky:

Prvním startem zahájila počínání plavců KONTAKTU bB a ČSTPS Vendy Dušková. V disciplíně 100m prsa předvedla parádní osobní zlepšení o 4,5 sekundy a postoupila do finále z 6. místa. Odpoledne pak svůj rekord ještě vylepšila a obsadila výborné 7. místo. Časem 1:50,42 tak přidala další splněný limit MQS na paralympijské hry v Riu.

Nejmladší plavkyně české výpravy se v dopoledních rozplavbách představila na trati 200m PZ a opět se blýskla osobním zlepšením o 2,48 setin sekundy. Výsledný čas 3:20,02 jí vynesl 8. a tedy postupové místo do odpoledního finále.
Ve finále se Vendy opět dařilo. Motýlkový úsek rozjela o něco volněji než ráno, ale o to víc se mohla opřít do zbývajících třech způsobů, které všechny o něco polepšila a dohmátla v čase 3:19,57. Celkové zlepšení téměř 3 sekundy a další potvrzený MQS limit ozdobený účastí ve finále; to byl středeční závodní den.
 
Třetí závodní den vyšel Vendy opět parádně. Představila se na doplňkové trati 100m VZ, kterou zvládla ve výborném osobním rekordu za 1:16,84. Tímto časem obsadila 10. místo a potvrdila MET limit pro Rio 2016. 
 
Pátek byl ve znamení hlavních disciplín pro oba plavce. Vendy na 400m VZ postoupila do finále v novém osobním rekordu 5:29,75. Ve finále rozjela ještě lépe, ale 2 nepodařené obrátky si vzaly hodně sil a Vendy nakonec dohmátla v čase 5:32,79 na 8. místě.
Tom s výsledným časem moc spokojený nebyl, ale nikoli vlasní vinou. Jeho výkon je totiž do velké míry ovlivněn polohou, kterou se jeho nohy rozhodnou zaujmout. Ještě 15 metrů před koncem měl skvěle rozjeto a byl na postupové pozici, ale pak se nohy rozhodly pokrčit a to je něco, s čím se nedá dělat nic. Pokrčené nohy zvýší odpor zhruba o 50% a tak začnou síly velmi rychle ubývat. Časomíru Tom zastavil až na čase 0:57,03, což znamenalo v konečném pořadí 10. místo.
 
Předposlední den se Vendy postavila na start už po osmé a únava byla už patrná. Zaplavala výborně technicky, ale síly stačily jen na čas 1:35,31 a 11. místo.
 
V neděli měla Vendy poslední start a to bonbónek v podobě 50m VZ. Sebrala poslední síly a trať zaplavala v již sedmém osobním rekordu na tomoto mítinku 0:37,01. Výborně tak zakončila počínání výpravy plavců z Českého svazu tělesně postižených sportovců a KONTAKTU bB.
Je to sice konec závodů, ale nikoli plavecké sezóny. Oba závodníci míří rovnou na soustředění do Strakonic, kde se budou 2 týdny připravovat na světové hry IWAS, které se budou konat na konci září v ruském Sochi. 

 

Za finanční podporu této akce děkujeme:

 

 

LC Karlovy Vary DIANA

Chtěli byste naše plavce na této akci také podpořit?


Přiložené soubory

Unikátní metoda Aqua(E)Motion Therapy a její metodická řada KONEV tvůrců Martina Kováře, čtyřnásobného paralympijského vítěze, a trenéra Jana Nevrkly • Plavecká akademie bez bariér v Praze tvořená spoluprací se sportovním klubem SK KONTAKT PRAHA umožňuje pravidelný trénink 140 osobám od 3 do 99 let od lehčích až po nejtěžší postižení • Struktura, koncepce a metodika plavání handicapovaných v ČR • Více než 100 medailí z paralympiád, mistrovství světa a mistrovství Evropy od roku 1995