651.jpg

Světové hry juniorů IWAS 2014

IWAS World Junior Games 2014 – 38 medailí pro plavce KONTAKTU bB

Dne 7. 8. 2014 byly v kolébce paralympijského sportu Stoke Mandeville slavnostně ukončeny 10. IWAS World Junior Games 2014, na kterých soutěžilo 320 sportovců z 31 zemí v plavání, atletice, stolním tenise, lukostřelbě, šermu a vzpírání. Českou republiku reprezentovalo celkem 18 sportovců z toho 11 z Českého svazu tělesně postižených sportovců (ČSTPS) 7 sportovců České asociace tělesně handicapovaných sportovců (ČATHS) s devítičlenným realizačním týmem (4 ČSTPS a 5 ČATHS).

Česká republika se umístila na 3. místě v celkovém hodnocení zemí ziskem 45 medailí (12-18-15), z toho ČSTPS 12-14-12 a ČATHS 0-4-3.Na prvním místě se umístil tým USA (24-23-23) a na druhém Velké Británie (15-13-18). Za Českou republikou skončilo na 4. místě Rusko. O třetí příčku v hodnocení zemí se postarali svými medailemi výhradně plavci Českého svazu tělesně postižených sportovců, kteří se všichni připravují ve střediscích KONTAKTU bB. Plavci navíc ve svém sportu s přehledem vyhráli medailové pořadí zemí.

Plavání

Tři plavecké soutěžní dny přinesly plavcům KONTAKTU bB celkem 38 medailí (12-14-12). O medaile se zasloužilo 6 plavců SK KONTAKT Karlovy Vary, 3 plavci SK KONTAKT Praha, 2 plavkyně SK KONTAKT Brno  Naši reprezentanti plavali téměř výhradně stylem co start, to výrazný osobák. Výsledky jsou přesvědčivým důkazem o kvalitní práci s mládeží navzdory dlouholetému nefinancování z Českého paralympijského výboru. Výpravu vedl jako šéftrenér Jan Nevrkla, spolu s Martinem Kovářem zakladatel české plavecké paralympijské školy - jejich metodická řada KONEV přivedla na medailové stupně další generaci plavců. 

Nejlepší plavkyní týmu a nejúspěšnější účastnicí her se stala karlovarská Vendula Dušková, která si z her přivezla 6 zlatých medailí – co start to vítězství a osobák. Pocit vítězství ochutnali dvakrát i pražský Dominik Kurka, karlovarský Milan Man, jeho týmová kolegyně Petra Flekačová a brněnská Dominika Míčková. O další medaile se postarali karlovarští Nika Habermannová, Jakub Voráček, pražští Tadeáš Strašík a Monika Mikuškovicová a brněnská Agáta Koupilová. Sice bez medaile, ale s titulem největší motivátor a posilovač týmového ducha byl srdcem výpravy karlovarský Víťa Šašek. Atmosféra v týmu byla mimořádná a v trenérovi oživovala ducha týmu první generace, který se utvářel v 90. letech a tak skvěle uspěl na paralympiádě v Sydney 2000 a jehož působení korunoval zlatým hattrickem na paralympiádě v Aténách ozdobeným třemi světovými rekordy právě ten, od něhož se vše odvinulo – Martin Kovář..

Kromě kvalitních sportovních výkonů a osobních rekordů přinesly hry nespočet nových zkušeností a přátelství, které se dnes počítají na počet sdílených facebookových profilů. Je opravdu radost vidět mladé sportovce plynně komunikovat v angličtině se sportovci z celého světa a dokonce dávat rozhovory na kameru viz ZDE.

Medailový ceremoniál posledního plaveckého dne se konal v rámci oficiálního ukončení her ve sportovní hale a tak si plavci užili jedinečnou atmosféru potlesku pětiset účastníků z 31 zemí. 

Ubytování bylo skoro jako za časů Ludwiga Guttmanna v patnáctilůžkových / třicetilůžkových  pokojích  a nakonec se toto spartánské ubytování ukázalo jako nejlepší varianta, neb jsme byli v centru dění her. Duch Sira Ludwiga Gutmanna zakladatele sportu tělesně postižených, byl všudypřítomný, účast velmi inspirativní a již se všichni těšíme na další společné akce. V roce 2015 se budou IWAS World Junior Games v holandském Stadskanaalu.

Z facebookových profilů po akci:

„Díky moc všem za nádherný týden ve Stoke Mandeville, bylo to s váma super.  Budete mi chybět, ale už teď se začínám těšit na další společné zážitky.“

„Byl to parádní víkend, s ještě lepšími přáteli, děkuji za to, že jsem to s vámi mohl prožít a nikdy na vás nezapomenu! Děkuji vám za vše“

„This past week has been an experience of a life time! It showed me that I can do whatever I set my mind to and I can achieve great things! More importantly, it allowed me to connect and become close with the most amazing people! I miss you all so much! Thank you to everyone who made this possible and your never ending support!“ 

Stoke Mandeville, kolébka paralympijského sportu:

V roce 1944 otevřel Sir. Ludwig  Guttmann na základě žádosti britské vlády spinální jednotku ve Stokemandevillské nemocnici. Sport byl nejprve součástí rehabilitace a posupně se rozvíjel přes rekreační až k vrcholovému sportu. Dne 29. července 1948, kdy byly slavnostně zahájeny Olympijské hry v Londýně, zahájil též Dr. Guttmann první hry pro tělesně postižené s názvem Stoke Mandeville Games. Tyto hry se staly milníkem v historii sportu zdravotně postižených. V roce 1952 se her zúčastnil holandský voják ve výslužbě a tak bylo založeno mezinárodní hnutí International Stoke Mandeville Games, což je v podstatě dnešní IWAS (Interantional Wheelchair and Amputee Sports Federation), mezinárodní organizace pro sportovce s tělesným postižením.

Poslední den jsme s trenéry neplánovaně dorazili na historické místo spojené právě se vznikem her. Zachtělo se nám vypít nějakou pintu v typické britské hospodě, dostali jsme tip, že „tímto směre“ je kousek pub. Vyrazili jsme, ale vycházka byla dlouhá, předlouhá, už jsme to chtěli vzdát. Když hle, před námi přes silnici pub The Bell. Chtěli zavírat, ale majitel se s námi dal nakonec do řeči a pak nám povídal o tom, kterak Sir Ludwig Guttmann svým pacientům na vozíku ordinoval cestu do této hospody jako první výzvu po té, co se zotavili natolik, že mohli usednout na vozík. V hospodě pak se sestrami, které je doprovázely cvičili, u baru se ti co mohli postavovali. Tento hostinec například inspiroval Rainera Küschala natolik, že zahájil výrobu vozíků, říkají v místní hospodě Prostě historické místo, nikoliv nepodobné kladrubské hospodě ve vsi. Svět má spoustu spojnic a i sport je založen na sociálním kontaktu.

Za Český svaz tělesně postižených sportovců a KONTAKT bB, Radka Kučírková, vedoucí výpravy

 

Účast byla hrazena z prostředků sportovních klubů SK KONTAKT Praha, SK KONTAKT BRNO, SK KONTAKT KARLOVY VARY.

Tyto kluby děkují za podporu Magistrátu hlavního města Prahy.

Magistrátu města Brna a Jihomoravskému kraji.

Magistrátu města Karlovy Vary a Karlovarskému kraji.

Akci organizačně zajišťoval Český svaz tělesně postižených sportovců a na toto organizační zajištění přispěla Nadace ČEZ.

Ještě jednou děkujme všem za vzornou reprezentaci a gratulujeme!

Reporty z Her:

První závodní den

Druhý závodní den

Třetí závodní den

 

 

               

 

 

           

 

 

                          Nadace ČEZ            

 


Přiložené soubory

Unikátní metoda Aqua(E)Motion Therapy a její metodická řada KONEV tvůrců Martina Kováře, čtyřnásobného paralympijského vítěze, a trenéra Jana Nevrkly • Plavecká akademie bez bariér v Praze tvořená spoluprací se sportovním klubem SK KONTAKT PRAHA umožňuje pravidelný trénink 140 osobám od 3 do 99 let od lehčích až po nejtěžší postižení • Struktura, koncepce a metodika plavání handicapovaných v ČR • Více než 100 medailí z paralympiád, mistrovství světa a mistrovství Evropy od roku 1995