XIV. Svítání

 

Motto: "Překročit schod, přeplavat moře."

Svitavy 21. - 27. 2. 2010

- 31 plavců, 17 dobrovolníků a 5 pracovníků KONTAKTU bB prožilo společný týden ve Svitavách

- 7 plaveckých lekcí vyvrcholilo plaveckým závodem SVITek CUP

- kromě plavání jsme káceli kuželky, hráli florbal, sázeli tulipány, vařili, pekli, smažili a třídili odpad

Plavecká akademie bez bariér KONTAKTU bB tentokrát přijala 31 studentů k týdennímu intenzivnímu studiu oboru PEKLO - Plaveckého a ekologického oboru.

Rozvrh byl nabitý, sedm lekcí OPV - odborného plaveckého výcviku (takže kromě středy a pátku dvakrát denně) pod dohledem ředitele akademie Jana Nevrkly a akademiků Jana Janouška, Jany Nastoupilové a Ivy Tesařové. Letošní zaměření na vytrvalost dalo plavcům zabrat a i když někteří tvrdili, že ještě jednu padesátku by dali, jejich obličeje jasně mluvily o vydaných silách. Každý den RRR - rozcvičení, rehabilitace, relaxace, kterou vyučoval fyzioterapeut Jaromír Bečvář. Každý večer EKL - ekologický večer, kde se střídali odborníci na tuto tematiku - Zlata Vymetalová, tisková mluvčí popelářské unie, a její host popelář Pepa, seznamovali s odpadkovým hospodařením na Svitavsku, zahradnice Mařka a Božka promrskaly se studenty záležitosti životního prostředí a společně vysadili přesně třicet jedna tulipánů. Na úterním ekologickém kongresu pak studenti sami vyhodnocovali údaje, zjištěné od místního obyvatelstva a rozvíjeli debaty na zadaná ekologicky laděná témata. Středa patřila holkám v akci, které zapojily všechny do pilného mísení, hnětení, tření, pečení a vaření, aby vznikly laskominy prvotřídní kvality. Ve čtvrtek jsme měli tu čest přivítat fotografa a grafika sdružení Vítka Frantu, který se nedávno vrátil z měsíčního pobytu v Indii s nezapomenutelnými zážitky, které předal nám všem dychtivě naslouchajícím a zhlížejícím zajímavé fotografie. 

A byl tu pátek, den ZZ OPV - závěrečné zkoušky z odborného plaveckého výcviku. Čili SVITek CUP byl tu a s ním startovní povely, starty, obrátky, dohmaty, osobní rekordy a pocity zadostiučinění. Nebyli jsme tu nadarmo. A to nás čekalo ještě exhibiční utkání florbalistů z České federace florbalu na vozíku pod vedením jejího předsedy Petra Aliny. Po utkání plavci vyzkoušeli, jak rychle reagují speciální florbalové vozíky a jak je těžké se na nich pohybovat, mít přitom  v ruce hokejku a zkoušet vsítit míček do brány. 

Páteční večer zakončilo slavnostní předání diplomů, raut z vlastnoručně upečených dobrot a diskotéka. 

Děkujeme za pomoc při realizaci závodu místostarostce města Svitavy paní Marcele Sezemské, dále Obchodní akademii za možnost ubytování na jejím internátu, bowlingové herně BOSQ za umožnění sehrát bowlingové utkání, florbalistům z České federace florbalu na vozíku za ukázku hry bez nároku na jakoukoli odměnu, Ministerstvu zdravotnictví, Nadaci rozvoje občanské společnosti, sbírkovému projektu "Pomozte dětem!", Nadaci O2, Statutárnímu městu Brnu a Petru Tůmovi za finanční podporu a Hitrádiu Magic za propagaci pobytu.

Marta Vojáčková

PR manažerka sdružení  

 

Svítání v médiích

BrNovinky: EkoSVÍTÁNÍ KONTAKTU bB Brno - "Překročit schod, přeplavat moře!"

 

XIV. Svítání očima účastníků

Filip Hlaváček, plavec, 16 let

Letos jsem se zúčastnil už potřetí plaveckého kurzu ve Svitavách a jako pokaždé to byl příjemně a zároveň užitečně strávený čas.

V pondělí a v úterý jsme měli dvoufázový trénink. Dopoledne a odpoledne. To samé se dělo ve čtvrtek. Ve středu jsme akorát šli místo odpoledního tréninku na bowling. A v pátek nás čekalo vyvrcholení kurzu, tedy závody. Odpoledne jsme si šli vyzkoušet další sport, tentokrát florbal.

Ale abych se pořád nebavil jenom o plavání, tak musím také zmínit velmi dobrý a zajímavý doplňkový program, u kterého jsem zejména ocenil to, že byl zábavný i pro mojí věkovou kategorii. Tentokrát se týkal ekologie.

Celkově bych tento kurz zhodnotil jak jinak, než pozitivně. Plavecky jsem se tady hodně zlepšil a taková zábava, jaká tady byla, se nedá jen tak nahradit. Ono není divu, když se tady každoročně sejde tato parta. Abych tady pořád jenom nechválil, tak jsem musel najít alespoň jednu negativní stránku.: ,,Tento kurz trvá pouze týden“.

Klára Švábová, plavkyně, 16 let

Od pobytu ve Svitavách jsem očekávala, že se zlepším v plavání. Byla jsem spokojená se svojí asistentkou jak ve vodě, tak i na suchu. Doplňkové programy se mi velmi líbily. Mám radost, že jsem dokázala uplavat půl kilometru během jednoho tréninku. Také jsem ráda, že jsem v bowlingu nahrála hodně bodů. Myslím si, že na zlepšení mých plaveckých dovedností v tomto týdnu opravdu došlo. Byla jsem velmi spokojená s bezbariérovostí bazénu, jídelny i internátu. Přístup instruktorů se mi také velmi zamlouval. Téma doplňkového programu bylo zajímavé a poučné. Nejvíc mně bavilo rehabilitační cvičení. Příští rok pojedu zase.

Lucie Strapáčová, dobrovolnice, 23 let

Na pobytovou akci do Svitav jsem přijela letos jako asistentka a instruktorka plavání potřetí. Letošní pobyt prosvítily první paprsky jara a dle mého názoru svítá na lepší časy.

Jsem v úžasu, jak moc se plavci zlepšili, nejen ve vodě, ale i na souši a i přes velké psychické a fyzické vypětí zůstali plní optimismu a pozitivní energie.

I když jsem po celém týdnu unavená, je to právě ta pozitivní energie, kterou se ze Svitav odvážím, společně s vědomím, že lze uskutečnit takto skvělou akci. Vím, že svítá na lepší časy.

Lukáš Kroupa, plavec, 20 let

Voda – jeden z nejdůležitějších přírodních činitelů na planetě Zemi. Uspokojuje naše potřeby a touhy, a to od potřeby přežití až k různým vodním radovánkám.

Jedny takové radovánky se konaly poslední únorový víkend ve Svitavách. Jak již je na plaveckých soustředěních KONTAKTU bB zvykem, čekal nás nabitý program. Hlavním útočištěm nám byl internát Obchodní akademie. Hlavním bodem programu byl plavecký trénink, který byl zaměřen na vytrvalost. Já osobně měl na konci týdne v rukách několik kilometrů a díky svému dlouholetému působení v KONTAKTU musím přiznat, že tréninky se pro dlouholeté plavce stávají náročnější a pokládají nám stále nové překážky a podněty ke zlepšování. A to je možná to kouzlo, které se pro nás stává potřebou – stále překonávat sám sebe.

Soustředění nám ovšem nenabídlo jen tvrdé tréninkové dávky, ale také zajímavý doprovodný program, který byl tentokráte zaměřený na ekologii, což všem účastníkům umožnilo podívat se na funkci a důležitost vody a vůbec všech základních složek životního prostředí trochu z jiného pohledu. Vyzkoušeli jsme si třídit odpad, zasadit květiny, obstarat si potravu vlastními   silami. Což podle mého názoru bylo velmi netradiční a zajímavé. Mě asi nejvíce zůstane v paměti osobité vyprávění našeho dvorního fotografa a grafika Vítka Franty o své cestě do Indie. Vše samozřejmě bylo doprovázeno fotografiemi. Dozvěděli jsme se například o veliké vstřícnosti místních obyvatel nebo o jejich špatných hygienických návycích.

Středeční odpoledne bylo ve znamení „plaveckého klidu“ a tak jsme všichni vyrazili na bowling, který bývá každý rok velmi příjemným zpestřením programu. Celý týden vždy zakončují plavecké závody, jejichž hlavním smyslem je předvedení toho, co jsme se za týden naučili. Co se týče volby plaveckých disciplín, každý si mohl vyzkoušet jinou disciplínu, než tu kterou plave na závodech Českého poháru. Zažil jsem tak vlastní premiéru disciplíny 150 m polohový závod, což po týdenním naplňování tréninkového plánu byl náročný úkol, který jsem dle svých možností snad zvládl. Je ovšem co zlepšovat. Odpoledne jsme se vydali na ukázku dalšího sportu, tentokráte florbalu v podání vozíčkářů, je to velice zajímavý kolektivní sport a já sám se byl na něm již několikrát podívat, takže jsem věděl, co mě čeká. Mohli jsme si to také sami vyzkoušet. Velmi se mi zalíbil sportovní vozík, a to z důvodu jeho lehké ovladatelnosti, větší stability. Člověk tak mohl dosáhnout větší rychlosti s menším úsilím. Co mi ještě zůstane v paměti z letošního svitavského týdne? Například sledování hokejového zápasu Česko – Rusko na Olympijských hrách a s ním spojené kolektivní fandění většiny účastníků nebo nalakované nehty, a to i u mužské části díky „hlavnímu manikérovi“, asistentovi Petrovi.

Myslím, že všichni si z tohoto týdne odnesli mnoho zážitků a hlavně možnost vidět se a setkat  s novými nebo již známými členy velké rodiny KONTAKTU bB. Tohle všechno bychom ovšem nezažili bez obětavé práce všech pracovníků a dobrovolníků. Za což jim patří velký dík a uznání.

Josef Zápotocký, plavec, 12 let

Letošní Svitavy byly super, i když jsem tu poprvé, tak to na mně uzpůsobili moc dobře. Ubytování je také super, na pokojích je hodně prostoru, takže se tam vleze skoro všechno, akorát mě mrzí to, že je daleko jídelna. Postele na pokojích jsou také dobré, i když jsem si musel zvyknout. Bazén je také výborný, dobré je to, že tam jsou bazény dva, velký a malý. Celý plavecký týden jsme se zaměřili na vytrvalost. Trénink byl docela složitý z mého pohledu, ale to nic nemění na tom, že je to tu super a hlavně že tu je také sranda. Hodně jsme pilovali na závěrečný závod SVITek CUP, na kterém jsme nechali všechny síly. Už se moc těším na příští rok, pevně věřím, že se tu znovu setkáme. Celkově hodnotím týden za jedna. 

Darujte plavcům, dostanete potvrzení a pozvání na akci, na kterou nezapomenete!

Kalendář
leden
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
2021

Unikátní metoda Aqua(E)Motion Therapy a její metodická řada KONEV tvůrců Martina Kováře, čtyřnásobného paralympijského vítěze, a trenéra Jana Nevrkly • Plavecká akademie bez bariér v Praze tvořená spoluprací se sportovním klubem SK KONTAKT PRAHA umožňuje pravidelný trénink 140 osobám od 3 do 99 let od lehčích až po nejtěžší postižení • Struktura, koncepce a metodika plavání handicapovaných v ČR • Více než 100 medailí z paralympiád, mistrovství světa a mistrovství Evropy od roku 1995